Vaikščiojimas gali būti labai naudinga fizinė veikla bet kurio amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonėms. O visų svarbiausia, kad vaikščiojimą galima lengvai įtraukti į savo kasdienę rutiną. Todėl vertėtų susipažinti su keliais svarbiais vaikščiojimo privalumais mūsų sveikatai ir savijautai.
Padeda palaikyti optimalų svorį
Vaikščiojant yra deginamos kalorijos, o tai padeda išlaikyti optimalų kūno svorį, kartu atsikratant ir nereikalingų kilogramų. Sudeginamų kalorijų skaičius priklauso nuo įvairių veiksnių, pradedant ėjimo greičiu ir baigiant nueitu atstumu, reljefu ir jūsų svoriu.
Stiprina širdį
Nustatyta, kad per dieną vaikštant bent 30 min. ir tai darant penkias dienas per savaitę, galima apytiksliai 19 % sumažinti koronarinės širdies ligos riziką. O jei vaikščiojimo trukmė arba atstumas bus padidintas, rizika sumažės dar labiau.
Mažina cukraus kiekį kraujyje
Atlikti tyrimai rodo, kad net ir trumpas vos 15 minučių trunkantis pasivaikščiojimas po valgio gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Be to, tokiu būdu lengviau sudeginsite daugiau kalorijų ir paspartinsite medžiagų apykaitą, todėl jausitės žvalesni ir nebūsite apsunkę.
Mažina sąnarių skausmą
Vaikščiodami galime lengviau apsaugoti savo sąnarius, kadangi vaikščiojimo metu sutepami ir sustiprinami sąnarius palaikantys raumenys. Reguliarus vaikščiojimas taip pat yra rekomenduojamas ir sergantiems artritu, nes gali sumažinti juntamą sąnarių skausmą, bei tiems, kurie nori sumažinti artrito riziką.
Stiprina imuninę sistemą
Reguliarus vaikščiojimas gali padėti sustiprinti mūsų imuninę sistemą, tokiu būdu sumažinant riziką susirgti peršalimo ir virusinėmis ligomis. Be to, nustatyta, kad jei kasdien vidutiniu tempu vaikščiosite bent 30-45 min., galėsite bene perpus sumažinti viršutinių kvėpavimo takų infekcijų riziką, o jei visgi susirgtumėte, simptomai taip pat būtų silpnesni. Todėl dėl geresnės savijautos ir sveikatos vertėtų atrasti laiko kasdien pasivaikščioti.
Padidina energijos lygį
Nors tuomet, kai jaučiatės pavargę apie pasivaikščiojimą galite nė nenorėti pagalvoti, vis dėlto pasivaikščiojimas gali padėti padidinti jūsų energijos lygį. Vaikščiojimas padeda geriau aprūpinti organizmą deguonimi, taip pat padidina ir hormonų, tokių kaip kortizolis, adrenalinas ir noradrenalinas, kiekį. Pastarieji hormonai padeda padidinti energijos lygį.
Pagerina nuotaiką
Atlikti tyrimai rodo, kad vaikščiojimas padeda pagerinti mūsų psichinę sveikatą, sumažinant nerimą, depresijos simptomus ir pagerinant nuotaiką. Be to, reguliarus vaikščiojimas gali sustiprinti ir pasitikėjimą savimi bei padėti būti mažiau uždariems. Todėl jei pastaruoju metu jus dažnai aplankydavo neigiamos emocijos ir mintys, bent tris kartus per savaitę pasistenkite pasivaikščioti apytiksliai 30 minučių.
Sustiprina kojas
Vaikščiojimas padeda sustiprinti mūsų kojų raumenis, tačiau norint pasiekti geriausią rezultatą, vertėtų rinktis nevienodą reljefą, pvz., vaikščioti kalvotomis vietovėmis, lipti laiptais ar eiti ant bėgimo takelio su nuolydžiu. Kartu galite pasitelkti ir papildomą fizinę veiklą, pvz., važinėti dviračiu, bėgioti ar atlikti įvairius kitus kojų pratimus.
Jei norite pradėti vaikščioti
Jei norite pradėti reguliariai vaikščioti, pirmiausia pasirūpinkite kokybiška ir patogia avalyne, kuri būtų tvirta ir su gera kulno bei skliauto atrama. Taip pat dėvėkite laisvus ir patogius drabužius. Prieš eidami pasivaikščioti būtinai apšilkite, kad išvengtumėte traumų. Eidami išlaikykite taisyklingą laikyseną ir nebūkite susikūprinę. Stenkitės vaikščioti tik pėstiesiems skirtose saugiose vietose. Būtinai nepamirškite vartoti pakankamai skysčių, kad jūsų organizmas visuomet būtų tinkamai hidratuotas. Norint būti dar labiau motyvuotiems ir kartu užtikrinti lengvesnį savo tikslų siekimą, būtų naudinga įsigyti ir žingsniamatį ar kitą išmanųjį įrenginį, kad galėtumėte kasdien fiksuoti savo nueinamus žingsnius ir lengviau pasirinkti maršrutus, atitinkančius jūsų fizinio pasirengimo lygį.