Masažo terapijos metu masažuotojas masažiniais judesiais veikia žmogaus raumenis ir kitus minkštuosius audinius – tokiu būdu pagerinamos jų funkcijos ir jie lengviau atpalaiduojami.
Teigiama, kad masažas gali padėti sumažinti depresijos simptomus, kadangi masažo metu naudojamų prisilietimų pagalba skatinamas laimės hormonų išsiskyrimas, kuris sukuria emocinio ryšio pojūtį. Masažas gali padėti nuraminti žmogaus mintis ir pagerinti nuotaiką, kartu slopindamas arba visai pašalindamas fizinius skausmus.
Nors reikia atlikti ir daugiau tyrimų, mokslininkams iki šiol jau pavyko surasti įtikinamų įrodymų, pagrindžiančių masažo terapijos naudą žmogaus psichinei sveikatai. Remiantis atliktais klinikiniais tyrimais, masažas gali padėti sumažinti depresiją. Be to, tai taip pat gali būti labai vertinga sudedamoji viso numatyto gydymo plano dalis.
Kaip masažas padeda sumažinti depresiją?
Mūsų kūno raumenyse ir jungiamuosiuose audiniuose atsiradusi įtampa ar sąstingis gali sukelti skausmą ir apriboti judesių amplitudę. Masažo terapija gali sumažinti šią raumenyse ir jungiamuosiuose audiniuose atsirandančią įtampą. Be to, masažas gerina kraujotaką ir atpalaiduoja visą kūną.
Jei žmogus serga depresija, masažo terapija jos greičiausiai neišgydys, bet jo pagalba galima susilpninti depresijos sukeliamus fizinius simptomus. Pavyzdžiui, masažas gali padėti sumažinti vangumą, nugaros skausmą, sąnarių ir raumenų skausmus. Jis taip pat gali sumažinti ir nuovargį bei išspręsti miego problemas.
Kas sudaro masažo terapiją?
Masažo terapijos metu masažuotojas žmogaus kūno raumenis ir kitus minkštuosius audinius masažuoja juos trindamas, tempdamas, spausdamas ir atlikdamas kitus judesius. Kiekviena masažo technika pasižymi skirtingais judesiais ir individualia metodika. Masažo metu dažnai naudojami kvapnieji eteriniai aliejai. Be to, kai kurių masažų metu naudojamos akupunktūrinės adatos, karšti akmenys arba įvairių masažo būdų derinys.
Kelios masažo rūšys, kurios gali būti naudojamos gydant depresiją:
- Švediškas masažas: šio masažo metu masažuotojas masažuodamas raumenis ir kitus minkštuosius audinius pasitelkia švelnius, sukamuosius, minkymo, gnaibymo ir kitokius judesius.
- Giliųjų audinių masažas: šis masažas dažnai pasitelkiamas siekiant atpalaiduoti dėl streso ar kitų problemų įsitempusius raumenis. Masažo metu pagrindinis dėmesys tenka raumenims, kurie yra arčiausiai kaulų, kartu nepamirštant ir jų jungiamųjų audinių.
- Pėdų masažas: masažo metu masažuotojas spaudžiamaisiais judesiais masažuoja pėdas, ypač taškus, kurie, kaip manoma, yra susiję su kitomis mūsų kūno dalimis ir atitinkamais vidaus organais.
- Aromaterapinis masažas: masažuotojas tokio masažo seanso metu derina masažą su kvapiaisiais eteriniais aliejais, tokiu būdu siekiant sumažinti stresą arba padidinti energijos lygį.
- Karštų akmenų masažas: masažo metu masažuotojas ant masažuojamo asmens kūno paviršiaus išdėlioja karštus plokščius akmenis, kurie padeda atpalaiduoti raumenis. Akmenims taip pat gali būti taikomas papildomas spaudimas tam, kad būtų veiksmingai pašalinta raumenų įtampa.
Masažo terapijos privalumai
Kai masažą atlieka profesionalaus masažuotojas, masažo terapija yra visiškai saugus sprendimas. Pasinaudoję masažu, žmonės, kurie kenčia nuo depresijos, teigia, kad iš karto jaučia palengvėjimą ir kūno bei minčių atsipalaidavimą. Todėl masažas labai dažnai yra derinamas ir su kitomis depresijos gydymo priemonėmis, tokiomis kaip vaistai ir psichoterapija.
Masažo terapijos ribotumas gydant depresiją
Būtina suprasti, kad sergantiems depresija vien tik masažo terapija nepadės jos išgydyti, nes šiuo atveju masažas nesuteikia ilgalaikio palengvėjimo. Masažas neišsprendžia depresijos simptomų, kuriuos žmogaus smegenyse sukelia cheminių medžiagų procesai. Todėl masažą rekomenduojama derinti kartu su kitais depresijos gydymo būdais.
Koks yra psichiatrų ir psichologų požiūris?
Psichiatrų ir psichologų nuomone, masažo terapija gali padėti gydyti depresiją, nes masažas sumažina įtampą raumenyse ir pagerina fizinę sveikatą. Specialistų teigimu, masažas padeda sustiprinti ryšį tarp žmogaus minčių ir kūno. Taigi, masažo seansai gali pagerinti bendrą sveikatą ir padėti kontroliuoti stresą. Masažas atpalaiduoja kūną, o tai savo ruožtu atpalaiduoja mūsų mintis ir protą.
Pabaigai
Jei jūs įtariate, kad susiduriate su depresija ar bet kuriomis kitomis psichologinėmis problemomis, pirmiausia turėtumėte apsilankyti pas savo psichologą ar psichiatrą. Tikėtina, kad jie rekomenduos vaistus, psichoterapiją ar įvairių gydymo būdų kompleksą. Tačiau šiame procese visuomet naudinga pasitelkti ir masažo terapiją, kurios pagalba galima veiksmingai sumažinti depresijos simptomus ir pagerinti emocinę būklę.