Skoliozė – tai stuburo išlinkimas į šoną. Skolioze sergančio žmogaus stuburas gali būti C arba S formos. Šia liga gali sirgti įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai ji atsiranda nuo 10 ir 12 metų amžiuje arba paauglystėje. Jei skoliozę sukėlusi priežastis nenustatoma, tokią skoliozę medikai vadina idiopatine. Tuo tarpu kitais atvejais skoliozė gali būti susijusi su tokiomis sunkiomis būklėmis kaip cerebrinis paralyžius, raumenų distrofija arba „įskilęs stuburas“ (spina bifida). Dar viena galima skoliozės priežastis – apsigimimas.
Gydytojai skoliozę skirsto į kelias rūšis – struktūrinę ir nestruktūrinę. Struktūrinės skoliozės atveju stuburo iškrypimas būna įgimtas arba įgytas (pvz., atsiradęs patyrus tam tikrą traumą). Nestruktūrinės arba funkcinės skoliozės atveju stuburo iškrypimas būna laikinas, atsiradęs dėl netaisyklingos laikysenos, uždegimo ir kitokių priežasčių ir pats stuburas struktūriškai būna normalus. Abiem skoliozės atvejais reikiamą gydymą nustato ir paskiria gydytojas.
Skoliozė pastebima ne visada, bet kartais galima pastebėti, kad kai kurie skolioze sergantys žmonės dėl stuburo iškrypimo atrodo šiek tiek pasvirę į vieną ar kitą pusę, turi netaisyklingus pečius arba klubus. Kai kuriais skoliozės atvejais prireikia chirurginio gydymo, tačiau daugeliu atvejų stuburo iškrypimas, kuris atsiranda dėl netaisyklingos laikysenos, neprogresuoja ir praeina pakoregavus laikyseną arba reguliariai atliekant fizinius pratimus. Tokiais atvejais taip pat gali būti rekomenduojami ir masažai.
Masažo nauda gydant skoliozę
Klinikinių tyrimų, skirtų nustatyti masažo naudai skoliozės gydyme, iki šiol atlikta nedaug, tačiau atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad masažas gali būti naudingas kenčiantiems nuo skoliozės ir pagerinti jų būklę. Tokių tyrimų metu buvo naudojami skirtingų rūšių masažai, tarp kurių buvo minkštųjų audinių masažas, miofascialinis atpalaidavimas ir giliųjų audinių masažas. Be to, atliekant kai kuriuos tyrimus, buvo pasitelkta ir chiropraktika arba stuburo manipuliacinė terapija, stuburo tempimas, elektrinė raumenų stimuliacija bei įvairūs namų sąlygomis atliekami fiziniai pratimai. Tarp nustatytų masažo privalumų gydant skoliozę buvo šie:
- Sumažėjęs skausmo lygis ir mažesnis diskomfortas;
- Padidėjusi judesių amplitudė;
- Sumažėjęs stuburo iškrypimas;
- Pagerėjusi nuotaika, padidėjęs pasitikėjimas savimi;
- Padidėjęs fizinio aktyvumo lygis.
Tačiau masažas pasižymi ir platesniu privalumų spektru, galinčiu pagerinti žmonių, sergančių skolioze, sveikatos būklę ir bendrą savijautą:
- Pagerinama kraujotaka raumenyse ir minkštuosiuose audiniuose;
- Atpalaiduojamos įsitempusios kūno vietos;
- Padidinamas mobilumas;
- Pagerinama miego kokybė.
Masažo specialistai gydydami skoliozę paprastai pasitelkia įvairių masažo technikų derinį. Be to, pacientui gali būti rekomenduojama įvairius fizinius pratimus atlikti ir namų sąlygomis.
Pabaigai
Nors kiekvienas skoliozės atvejis gali būti individualus ir skirtingas, masažas ir manualinė terapija šiomis dienomis yra žinomos kaip veiksmingos natūralios priemonės, padedančios sumažinti jaučiamą skausmą, padidinančios sąnarių mobilumą ir atpalaiduojančios raumenis. Todėl reguliariai atliekamas masažas gali pagerinti ir bendrą skolioze sergančių žmonių sveikatos būklę. Be to, masažas yra naudingas tuo, kad padeda žmonėms lengviau atlikti įvairius fizinius pratimus namų sąlygomis, kadangi masažo metu sumažinamas skausmas ir padidinama judesių amplitudė.
Taigi, sergant skolioze dažnai rekomenduojama pasitelkti kompleksinius sprendimus, kurie gali sumažinti stuburo iškrypimą, pagerinti bendrą laikyseną, sumažinti skausmą ir diskomfortą bei pagerinti bendrą savijautą. Dėl priemonių, kurios rekomenduojamos skoliozės gydymo atveju, visada verta pasitarti su savo gydytoju ir masažuotoju.
Kaip rodo praktika ir atlikti tyrimai, reguliaraus masažo ir tinkamai parinktų bei teisingai atliekamų fizinių pratimų pagalba gali pavykti pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę, sveikatą, savijautą ir sumažinti stuburo iškrypimą.