Osteochondrozė – tai degeneracinė sąnarių liga, kuri formuojasi ilgą laiką ir kuria sergant yra pažeidžiamas stuburo kremzlinis audinys – tarpslanksteliniai diskai, slanksteliai ir juos supančios struktūros. Paprastai žmonės, kurie serga osteochondroze, iš pradžių nepastebi jos požymių arba nėra linkę sieti atsiradusių simptomų su šia liga. Tačiau bėgant laikui dėl atsirandančių komplikacijų nugaros, juosmens ir kaklo skausmai ima stiprėti ir dažnėti, ilgainiui stuburas praranda lankstumą, reikšmingai sumažėja judesių amplitudė, atrofuojasi raumenys ir atsiranda įvairių vidaus organų veiklos sutrikimų.
Osteochondrozės priežastys
Dažniausiai yra pažeidžiamos labiausiai apkrautos stuburo dalys, tai yra kaklas ir juosmuo. Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kodėl išsivysto osteochondrozė, tačiau manoma, kad tam įtakos gali turėti daugybė įvairių veiksnių. Atliktų tyrimų duomenys rodo, kad didesnei osteochondrozės atsiradimo rizikai įtakos gali turėti:
- Žmogaus amžius (dažniau osteochondroze serga 45 metų ir vyresnio amžiaus žmonės);
- Įvairios įgimtos kremzlių ir sąnarių ligos;
- Ligos, dėl kurių pakinta normali kremzlių ir sąnarių struktūra;
- Stuburo traumos, kurios atsiranda dėl sporto ar darbo;
- Nutukimas;
- Moteriška lytis;
- Kitos priežastys.
Osteochondrozės ligos simptomai
Osteochondrozės simptomai paprastai intensyvėja ir ryškėja bėgant laikui, kai atsiranda komplikacijų, tačiau tarp dažniausių simptomų būtų galima išskirti šiuos:
- Įvairaus intensyvumo kaklo skausmai;
- Nugaros skausmas;
- Sprando skausmas;
- Juosmens skausmas;
- Judesių amplitudės ir lankstumo sumažėjimas;
- Sprando, juosmens ar nugaros sustingimas;
- Pastebimas ūgio mažėjimas;
- Nemalonūs pojūčiai keičiantis orams.
Osteochondrozės gydymas
Šiomis dienomis osteochondrozės gydymui gali būti taikomos kompleksinės priemonės, pvz., skiriami vietiškai veikiantys vaistai, skausmą malšinantys vaistai, nesteroidiniai vaistai, kurie mažina uždegimą, antidepresantai ir kt. Tačiau osteochondrozės gydymo procese labai veiksmingos priemonės yra fizioterapija ir masažas. Geriausią rezultatą galima pasiekti visas šias priemones pasitelkiant kompleksiškai.
Masažo privalumai gydant osteochondrozę
Masažo tikslas osteochondroze sergančių pacientu atveju yra stimuliuoti kraujotaką ir limfos tekėjimą pažeistose kūno vietose, tokiu būdu skatinant atsistatymo procesus, sumažinant skausmą, atstatant raumenų jėgą ir ištvermę bei pagerinant lankstumą. Žinoma, masažo metu itin svarbu tiksliai nustatyti problemines vietas ir pasirinkti optimalias masažines technikas, kad būtų galima užtikrinti geriausią rezultatą. Masažo nauda:
- Padeda greičiau atsistatyti po chirurginės operacijos (jei buvo atlikta operacija);
- Sumažina juntamą skausmą ir padidina komfortą;
- Gerina mobilumą ir didina judesių amplitudę;
- Formuoja ir išlaiko optimalų raumenų tonusą;
- Skatina tolygų svorio pasiskirstymą visoms 4 galūnėms;
- Stiprina pažeistas kojas ir atstato raumenų funkciją;
- Skatina atsipalaidavimą ir didina energijos lygį.
Rizikos mažinimas
Nors jau buvo minėta, kad osteochondrozės atsiradimui įtakos gali turėti labai daug įvairių veiksnių ir tikslios priežastys nėra žinomos, vis dėlto yra tam tikrų priemonių, kurios gali padėti sumažinti osteochondrozės atsiradimo riziką.
Visų pirma rekomenduojama vengti viršsvorio ir nutukimo. Svorio reguliavimas yra viena iš nesudėtingų, tačiau labai veiksmingų osteochondrozės rizikos mažinimo priemonių. Viršsvorio atveju yra reikšmingai apkraunamas stuburas ir sąnariai, todėl tai gali pagreitinti osteochondrozės procesą.
Svarbu subalansuoti savo kasdienę mitybą, pasirūpinant, kad ji būtų sveika ir pilnavertė. Valgykite daugiau daržovių ir vaisių, vartokite mažiau riebalų, atsisakykite nesveikų maisto produktų, kuriuose yra daug pridėtinio cukraus ir druskos. Stenkitės rinktis mažiau apdorotus produktus ir gerkite pakankamai vandens. Specifinės dietos osteochondrozei nėra, todėl rekomenduojama laikytis bazinių sveikos mitybos patarimų.
Negalima pamiršti ir reguliaraus bei pakankamo fizinio aktyvumo ir taisyklingos laikysenos. Tačiau sportuojant labai svarbu per daug neapkrauti stuburo. Sportuojant naudinga pasirinkti ir įvairius nugaros raumenis stiprinančius pratimus. Jei paprastai dirbate sėdimą darbą, stenkitės reguliariai daryti pertraukas ir jų metu atlikti įvairius mankštos pratimus.
Jei turite įvairių įgimtų stuburo problemų, jums diagnozuotas stuburo iškrypimas ar kitos ligos, kurios gali pagreitinti osteochondrozės procesą, geriau nedelsti ir kuo greičiau pasirūpinti jų gydymu, tokiu būdu užkertant kelią galimoms komplikacijoms. Visa tai turėtų padėti sumažinti osteochondrozės atsiradimo riziką.