Pradėjus aktyviau sportuoti ir norint pasiekti gerą formą, dažnai neapsieinama be įvairių fizinių traumų. Tai ypač dažnai pasitaiko tais atvejais, kai ilgesnį laiką nesportavus staiga padidinamas fizinis krūvis, prie kurio kūnui sunku iš karto prisitaikyti. Dėl to gali kilti įvairių problemų, tarp kurių yra kirkšnies patempimas.
Kirkšnies srities raumenų funkcija
Kirkšnies srities raumenys yra atsakingi už kojų traukimą ir žmogaus klubo sąnario judesių palaikymą jam vaikštant, bėgant ar sportuojant, kai yra greitai keičiama judėjimo kryptis.
Kokios gali būti kirkšnies patempimo priežastys?
Raumens patempimas reiškia, kad raumuo buvo per daug ištemptas – vieni jų gali būti lengvi (kai raumenų skaidulos nenutrūksta), o kiti sunkūs (kai audiniai pažeidžiami visiškai nutrūkus raumenų skaiduloms). Tuo tarpu kirkšnies patempimą gali įtakoti įvairi fizinė veikla, kurios metu prireikia greitai keisti judėjimo kryptį arba atlikti greitus kojų judesius, taip pat tais atvejais, kai yra per daug ištempiamas raumuo (pvz., kai sportuojant atliekami smūgiai aukštai keliant kojas) bei tuomet, kai atliekami šoniniai judesiai (pvz., žaidžiant futbolą).
Kirkšnies raumenų patempimui įtakos gali turėti ir nepakankamas apšilimas, silpni arba įtempti pritraukiamieji raumenys, netinkamas raumenų stiprinimo ir tempimo subalansavimas, ankstesnės traumos, biomechaniniai veiksniai ir kt.
Kirkšnies patempimo simptomai
Lengvo kirkšnies patempimo atveju matomų požymių paprastai nebūna. Jei patempimas yra lengvesnis, vaikštant gali atsirasti papildomas diskomfortas. Tačiau tais atvejais, kai patempimas yra ūmus, giliai kirkšnių srityje arba aukščiau dubens srityje gali atsirasti aštrus ir staigus skausmas, dėl kurio nebėra galimybės tęsti tam tikrų veiksmų. O jei kirkšnies raumenų patempimas yra stipresnis, paprastai juntamas labai ryškus skausmas, kurį kai kuriais atvejais gali lydėti ir patinimas bei mėlynės.
Taigi, jei susidūrėte su kirkšnies patempimu, gali būti juntamas:
- Skausmas keliant koją, sulenktą per kelį;
- Šlaunies vidinės pusės jautrumas ir diskomfortas;
- Skausmas, naudojant kojų pritraukiamuosius raumenis;
- Kirkšnies srities patinimas arba spalvos pakitimas;
- Trumpalaikis aštrus skausmas pažeistoje vietoje;
- Funkcijos ir jėgos praradimas.
Ką daryti patyrus kirkšnies patempimą?
Patyrus kirkšnies patempimą, dažniausiai rekomenduojamas poilsis, ledas ir kompresija pažeidimo vietoje. Paskui pereinama prie reabilitacijos programos, kurią sudaro tempimas, stiprinimas ir atitinkami pratimai, skirti raumenų funkcijai kirkšnies srityje atkurti.
Vykdant reabilitacijos programą svarbia sudedamąja dalimi tampa sportinis masažas, kuris padeda sumažinti raumenų įtampą, stimuliuoja kraujotaką, užkerta kelią randinio audinio formavimuisi, padeda pašalinti toksinus ir sureguliuoti raumenų skaidulas, paskatinant gijimo procesus.
Gali būti taikomi įvairūs metodai, pvz., elektroterapija, kruopštus kirkšnių srities masažas, įskaitant ir minkomuosius masažinius judesius, kurie padeda atpalaiduoti raumenų skaidulas. Gali būti taikomas ir ilgalaikis spaudimas, kurio pagalba galima išlyginti bet kokius susiformavusius raumenų mazgus kirkšnių srityse. Masažo terapijos metu masažuotojas gali pasitelkti ir kitus masažinius veiksmus bei technikas, padedančias sušvelninti bet kokią raumenų įtampą.
Tuo tarpu norint sumažinti kirkšnių patempimo riziką, galima reguliariai daryti raumenų stiprinimo pratimus, taip pat atlikti įvairias funkcines treniruotes, kurių metu užsiimama skirtinga fizine veikla, pradedant šuoliukais ir bėgimu ir baigiant judėjimo krypties keitimo pratimais. Be to, sportinis masažas padeda lengviau atsigauti po kirkšnies patempimo traumos, o taip pat veikia ir kaip prevencinė priemonė, kurią verta įtraukti į savo treniruočių programą.