Veido raumenys kartu valdo skirtingas veido dalis. Mūsų veide yra beveik 20 plokščiųjų skeleto raumenų, kurie yra prisitvirtinę įvairiose kaukolės vietose. Kaukolės ir veido raumenys yra labai svarbūs kramtymui ir veido mimikoms. Kaukolės ir veido raumenys veikia kartu, kad kontroliuotų kaktos, antakių, akių vokų, nosies ir šnervių, skruostų, ausų (tačiau tik dalies žmonių), apatinės ir viršutinės lūpos bei smakro judesius.
Kokia veido raumenų paskirtis?
Žmogaus veido raumenys atlieka dvi pagrindines funkcijas, jie dalyvauja atliekant kramtymo ir veido mimikos, pvz., šypsenos, antakių pakėlimo arba kaktos suraukimo judesius. Tačiau tarp veido raumenų funkcijų yra ir akių apsauga, maisto ir gėrimų laikymas burnoje, kalbėjimas, švilpimas, dainavimas ir kt.
Kramtymo procese dalyvaujantys veido raumenys:
- Kramtomasis raumuo (lot. masseter) – šis raumuo yra kiekviename skruoste ir eina į kiekvieną žandikaulio pusę, jis padeda žandikauliui užsidaryti.
- Smilkininis raumuo (lot. temporalis) – tai vėduoklės formos raumuo, padedantis žandikauliui užsidaryti.
- Šoninis sparninis raumuo (lot. pterygoideus lateralis) – tai vėduoklės formos raumuo, padedantis žandikauliui atsidaryti.
- Vidinis sparninis raumuo (lot. pterygoideus medialis) – tai storasis raumuo, padedantis žandikauliui užsidaryti.
- Žando raumuo (lot. buccinator) – šis raumuo laiko kiekvieną skruostą prie dantų.
Veido mimikos raumenys:
- Pakaušinis kaktos raumuo (lot. occipitofrontalis) – šis raumuo eina nuo antakių iki kaukolės viršaus ir dalyvauja pakeliant antakius ir suraukiant kaktą.
- Priekinis, viršutinis ir užpakalinis ausies raumuo (lot. auricularis anterior/superior/posterior) – šių raumenų pagalba kai kurie žmonės gali judinti ausis.
- Didybės raumuo (lot. procerus) – šis raumuo yra tarp antakių, kuris gali traukti antakius žemyn ir padėti išplėsti šnerves.
- Nosinis raumuo (lot. nasalis) – dalyvauja išplečiant šnerves.
- Žiedinis akies raumuo (lot. orbicularis oculi) – dalyvauja užmerkiant akių vokus.
- Antakių sutraukiamasis raumuo (lot. corrugator supercilii) – jis yra išsidėstęs netoli antakių ir padeda susiraukti.
- Žiedinis burnos raumuo (lot. orbicularis oris) – tai aplink burną esantis raumuo, kuris uždaro arba sučiaupia lūpas.
- Nuleidžiamasis apatinės lūpos raumuo (lot. depressor labii inferioris) – tai smakro raumuo, padedantis kontroliuoti apatinės lūpos judesius.
- Nuleidžiamasis lūpų kampo raumuo (lot. depressor anguli oris) – jis yra abiejose smakro pusėse ir kartu su kitais raumenimis padeda susiraukti.
- Keliamasis viršutinės lūpos ir nosies sparnelio raumuo (lot. levator labii superioris alaeque nasi) – dalyvauja išplečiant nosies šnerves ir pakeliant viršutinę lūpą.
- Smakro raumenys (lot. mentalis) – tai raumenų pora einanti link smakro centro ir padedanti kontroliuoti apatinės lūpos judesius.
- Didysis ir mažasis skruosto raumuo (lot. zygomaticus major/minor) – jis padeda šypsotis.
- Juoko raumuo (lot. risorius) – yra išsidėstęs abiejose burnos pusėse ir padeda šypsotis.
Kas gali neigiamai paveikti veido raumenis?
Veido raumenys funkcionuoja gaudami signalus iš smegenų per veido nervą (lot. nervus facialis). Tačiau kartais jie negali tinkamai priimti šių signalų. Kai veido raumenys negali tinkamai gauti smegenų signalų, veidas gali suglebti, atsirasti veido paralyžius, veido silpnumas, kramtymo, kalbėjimo arba veido išraiškos sutrikimai ir seilėtekis. Tokie simptomai gali pasireikšti tiek visame veide, tiek tam tikroje konkrečioje veido srityje, kairėje arba dešinėje, apatinėje arba viršutinėje pusėje. Tokius veido nervo ir veido raumenų pažeidimus gali sukelti įvairūs veiksniai, tarp kurių yra ir galvos ar veido sužalojimas, autoimuninė liga, insultas, galvos ir kaklo onkologija, infekcija ir kt.
Veido raumenys dirba kartu, valdydami įvairias veido dalis. Jie būtini kramtymui, veido mimikoms ir kitoms funkcijoms. Veido raumenų silpnumas arba paralyžius gali būti laikina būklė arba rimta sveikatos problema. Pasireiškus bent vienam iš minėtų simptomų, būtina kreiptis į medikus.