Riešo kanalo sindromas, dar vadinamas viduriniojo nervo suspaudimu, yra būklė, dėl kurios atsiranda rankos tirpimas, dilgčiojimas arba silpnumas. Taip nutinka dėl spaudimo viduriniam nervui, kuris eina per visą rankos ilgį, per riešo kanalą, vadinamą riešo tuneliu, ir baigiasi rankoje. Medianinis nervas valdo nykščio ir visų pirštų, išskyrus mažąjį, judesius ir pojūčius.
Riešo kanalo sindromo simptomai
Riešo kanalo sindromo simptomų yra ne vienas:
- Deginimas, dilgčiojimas arba niežėjimas delnų ir nykščio arba rodomojo ir viduriniojo pirštų tirpimas;
- Rankos silpnumas ir sunkumai laikant daiktus;
- Į smūgį panašus jausmas, kuris persiduoda į pirštus;
- Dilgčiojimas, pereinantis į ranką.
Sergant riešo kanalo sindromu, pagrindinis simptomas yra pirštų nejautrumas ir nutirpimas naktį. Paprastai tai priklauso nuo rankos padėties miego metu. Pabudus ryte rankos kartais atrodo lyg aptirpusios, per visą rankos ilgį iki pat peties gali būti jaučiamas dilgčiojimas. Dienos metu simptomai gali paūmėti kai rankos riešas yra sulenktas, pvz., vairavimo metu ar skaitant knygą, kuri laikoma rankose.
Ankstyvuoju ligos laikotarpiu rankų kratymas gali padėti pasijusti geriau. Tačiau po kurio laiko šis būdas tampa neveiksmingas ir minėti simptomai neišnyksta. Kai riešo kanalo sindromas paūmėja, gali sumažėti rankos suėmimo jėga, nes susitraukia rankos raumenys. Be to, gali atsirasti stipresnis skausmas ir raumenų mėšlungis. Dėl dirginimo arba spaudimo vidurinysis nervas negali veikti taip, kaip turėtų. Dėl šių priežasčių:
- sulėtėja nervinis impulsas;
- mažėja pirštų jautrumas;
- silpnėja jėga ir koordinacija, ypač gebėjimas suspausti nykštį.
Riešo kanalo sindromo priežastys
Dažnai žmonės nežino, kas sukelia riešo kanalo sindromą. Tai gali lemti:
- pasikartojantys judesiai, pvz., spausdinimas arba bet kokie kiti riešo judesiai, kurie atliekami vėl ir vėl; tai ypač pasakytina apie veiksmus, kurie atliekami kai rankos yra žemiau riešų lygio.
- Tokios būklės kaip hipotirozė, nutukimas, reumatoidinis artritas ir diabetas.
- Nėštumas.
Riešo kanalo sindromo rizikos veiksniai
Rizika susirgti riešo kanalo sindromu gali būti didesnė, jei:
- Esate moteris, nes moterys šiuo sindromu serga tris kartus dažniau nei vyrai; viena iš priežasčių yra ta, kad moterų riešo tuneliai būna mažesni.
- Dirbate darbą, kurio metu nuolat atliekate tuos pačius judesius ranka, plaštaka ar riešu, pvz., dirbate surinkimo linijos darbuotoju, siuvėju ar mezgėju, kepėju, kasininku, kirpėju ar muzikantu.
- Kai kurių jūsų šeimos narių riešo tuneliai yra maži.
- Susilaužėte arba išsukote riešą.
Riešo kanalo sindromo diagnozė ir tyrimai
Norėdamas nustatyti riešo sindromą, gydytojas tikrina riešo delninę pusę arba prašo visai sulenkti riešą ištiesus rankas, be to, jis gali paskirti šiuos tyrimus:
- Vaizdiniai tyrimai. Siekiant geriau apžiūrėti paciento kaulų ir audinių būklę, gali būti atliekami rentgeno, ultragarso arba magnetinio rezonanso tyrimai.
- Nervų laidumo tyrimai. Ant rankos uždedami elektrodai, kurių pagalba tiriami rankos ir plaštakos nervų signalai.
- Elektromiograma. Raumenų elektrinių funkcijų aktyvumas matuojamas naudojant plonus elektrodus.
Riešo kanalo sindromo gydymas
Gydymas priklauso nuo paciento simptomų ir nuo ligos progresavimo. Tokiais atvejais gali padėti:
- Gyvenimo būdo keitimas. Jei simptomus sukelia pasikartojantys judesiai, rekomenduojama dažniau daryti pertraukas arba stengtis mažiau užsiimti skausmą sukeliančia veikla.
- Pratimai. Tempimo ar stiprinimo judesiai gali padėti pasijusti geriau. Nervų slydimo pratimai gali pagerinti nervo judėjimą riešo tunelyje.
- Masažo terapija. Masažas gali padėti sumažinti skausmą, padidinti judesių amplitudę, pagerinti rankos suėmimo jėgą, jos funkcionalumą ir sumažinti tokius simptomus kaip tirpimas ir dilgčiojimas, nes atpalaiduoja vidurinįjį nervą supančias pirštų lenkiamųjų raumenų sausgysles ir tokiu būdu sumažina suspaudimą.
- Imobilizacija. Gydytojas gali liepti nešioti įtvarą riešui stabilizuoti, kad jis nejudėtų ir sumažėtų nervų spaudimas. Įtvarą galima naudoti nakčiai, kad išnyktų tirpimo ar dilgčiojimo pojūtis. Tai gali padėti geriau išsimiegoti ir pailsinti vidurinįjį nervą.
- Vaistai. Gydytojas gali skirti priešuždegiminių vaistų arba steroidų injekcijų patinimui sumažinti.
- Operacija. Jei nė vienas iš šių gydymo būdų nepadeda, gali būti atliekama operacija, vadinama riešo kanalo atlaisvinimu, kurios metu padidėja tunelis ir sumažėja nervui daromas spaudimas.
Riešo kanalo sindromo komplikacijos
Negydant riešo kanalo sindromo, simptomai gali būti juntami ilgai ir stiprėti. Jie taip pat gali kuriam laikui išnykti ir paskui vėl atsinaujinti. Anksti nustačius diagnozę, gydymas būna lengvesnis ir galima išvengti negrįžtamų raumenų pažeidimų ir išlaikyti normalią rankos funkciją.