Masažo terapijos tikslas – pagerinti bendrą žmogaus sveikatą ir savijautą. Masažas neapima konkrečios patologijos diagnozavimo, vaistų paskyrimo, stuburo manipuliavimo ar tų fizinės terapijos priemonių, kurios nepatenka į masažo terapijos taikymo sritį. Šiandien žmonės pasitelkia įvairias masažo terapijos rūšis patiems įvairiausiems su sveikatos gerinimu susijusiems tikslams, tokiems kaip skausmo mažinimas, traumų prevencija, imuninės sistemos stiprinimas, streso mažinimas, geresnis atsipalaidavimas, nerimo ir depresijos mažinimas ir bendros savijautos gerinimas.
Masažo terapijos privalumai gydant neuropatiją
Periferinė neuropatija yra periferinių nervų liga arba jų pažeidimas. Atsižvelgiant į tai, koks nervas būna pažeistas, gali sutrikti judėjimas, jutimai ir organų veikla. Neuropatijos atsiradimo priežasčių yra ne viena, tačiau tarp jų būtų galima išskirti diabetą (tai yra viena iš dažniausių priežasčių, kuri sudaro apie 30 % visų atvejų), traumas, vitaminų trūkumą, tam tikrų vaistų vartojimą, imuninės sistemos ligas, genetinius sutrikimus, įvairias infekcijas ar piktnaudžiavimą alkoholiu ar kitų toksinių medžiagų vartojimą.
Periferinė neuropatija gali būti tiek lėtinė, tiek ir ūminė. Neuropatija žmonėms dažnai sukelia labai skausmingus raumenų spazmus. Raumenys gali imti tvinksėti, taip pat gali suprastėti jų funkcijos. Neuropatijos atveju gali pasireikšti ir kaulų degeneracija, neigiami plaukų, nagų ir odos pokyčiai.
Jei sergant periferine neuropatija sutrinka motoriniai ir judinamieji nervai, žmogus gali susidurti su pusiausvyros sutrikimais ir raumenų susilpnėjimu. Tuo tarpu, jei sutrinka jutiminiai nervai, susiduriama su lietimo ir vibracijos pojūčio išnykimu, žmogui tampa sudėtingiau pajausti savo kūno padėtį. Tokiu atveju gali sutrikti ir temperatūros bei skausmo jutimai, padidėti odos jautrumas, atsirasti dilgčiojantis ir deginantis skausmas. Kaip jau buvo minėta, periferinės neuropatijos atveju gali sutrikti ir vidaus organų veikla. Pastaruoju atveju sutrikus įnervuojantiems nervams žmogus gali susidurti su šlapimo nelaikymo problema, gali sutrikti jo širdies veikla ir kraujo spaudimas.
Daugelyje pasaulio šalių masažo terapija dažnai yra laikoma tradicines medicinos priemones papildančia alternatyvios medicinos dalimi. Todėl jau ne vienerius metus masažas labai dažnai yra siūlomas kartu su standartinio gydymo priemonėmis sprendžiant labai įvairius sveikatos sutrikimus ir gydant įvairias ligas.
Atlikti tyrimai parodė, kad masažo terapija gydant neuropatiją taip pat gali padėti:
- sumažinti apatinės nugaros dalies skausmą ir padidinti judesių amplitudę;
- sumažinti depresiją ir nerimą;
- sustiprinti imuninę sistemą stimuliuojant limfos tekėjimą – mūsų organizmo natūralią gynybos sistemą;
- padėti gydant sportines traumas;
- pagerinti paties didžiausio žmogaus organo – odos būklę;
- pagerinti sąnarių lankstumą;
- Padidinti audinių ir organų aprūpinimą deguonimi ir maistingosiomis medžiagomis, pagerinant kraujotaką;
- gydyti paresteziją ir mažinti nervų skausmus;
- mažinti mėšlungį ir spazmus;
- skatinti endorfinų, t.y. tai amino rūgščių, kurios veikia kaip organizmo natūralūs skausmą malšinantys vaistai, gamybą;
- gydyti artrito simptomus;
- mažinti migrenos sukeltus skausmus.
Tyrimų duomenys taip pat rodo, kad masažo terapija gali tapti veiksminga priemone, kuri padeda:
- sumažinti padidėjusį nerimą;
- pagerinti miego kokybę;
- padidinti energijos lygį;
- pagerinti koncentraciją;
- pagerinti kraujotaką;
- sumažinti nuovargį ir išsekimą.
Šiandien galima pasirinkti iš labai didelio skirtingų masažo technikų asortimento, pradedant aromaterapija ir jungiamųjų audinių masažu, ir baigiant giliųjų audinių, limfodrenažiniu, gydomuoju, švedišku ar sportiniu masažu.
Nuo ko pradėti
Nepaisant to, kad masažo terapija pasižymi daugybe privalumų, ji neturėtų tapti tradicinių gydymo priemonių pakaitalu. Todėl prieš žengiant tolimesnius žingsnius vertėtų pasitarti su savo gydytoju, kuris atsižvelgdamas į jūsų sveikatos būklę ir įvertinęs sveikatos istoriją galėtų atsakyti, ar jūsų atveju masažą būtų galima įtraukti į jums numatytą gydymo planą.