Masažas – tai masažo terapijos specialisto naudojami specialūs judesiai, kuriais veikiama oda, raumenys, raiščiai ir sausgyslės, ir kurie padeda numalšinti juntamus skausmus, pagerinti savijautą, padidinti judesių amplitudę ir turi dar daug kitų privalumų mūsų sveikatai. Masažas egzistuoja jau tūkstančius metų ir yra plačiai taikomas bei žinomas visame pasaulyje kaip veiksminga sveikatos gerinimo ir atpalaidavimo priemonė, galbūt dėl to seniai spėjo atsirasti ir daugybė su juo susijusių mitų. Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime ir tuo pačiu išsklaidysime keletą populiarių mitų.
1 MITAS: „Masažas yra masažas“ – jis visada vienodas
Tai yra vienas iš dažniausiai girdimų mitų. Iš tikrųjų egzistuoja daugybė skirtingų masažo rūšių, todėl kiekvieno žmogaus atveju masažo specialistas gali taikyti skirtingą masažo techniką. Pavyzdžiui, tarp populiarių masažo rūšių yra ir švediškas masažas, kuris padeda atsipalaiduoti, nusiraminti ir sumažinti kraujospūdį, giluminis masažas, padedantis gydyti traumų pažeistus raumenis ir pagerinantis judesių amplitudę, sportinis masažas, galintis padėti išvengti traumų arba jas gydyti, paruošiantis kūną prieš varžybas arba atpalaiduojantis po jų, trigerinių taškų masažas, skirtas įtemptų raumenų sritims, kurios gali susidaryti po traumų ar pervargimo, ir kt.
2 MITAS: Masažo terapija skirta tik raumenims masažuoti
Tiesa ta, kad masažo terapijos metu veikiami ne tik raumenys. Masažas gali padėti pagerinti sąnarių judesių amplitudę, atpalaiduoti įtemptas fascijos vietas, išjudinti skysčius, kad atsipalaiduotų sąnariai, sumažėtų patinimas ir būtų lengviau judėti, suardyti randinį audinį, sumažinti skysčių kaupimąsi artrito pažeistuose sąnariuose, pagerinti limfos tekėjimą ir kraujo cirkuliaciją, sumažinti stresą, nerimą, potrauminį stresą ir depresijos simptomus.
3 MITAS: Masažą atlikti nėštumo metu yra nesaugu
Daug nėščiųjų mano, kada joms masažas yra nesaugus. Tačiau iš tikrųjų masažo terapija gali būti net labai naudinga tiek motinai, tiek kūdikiui. Ypač pirmąjį nėštumo trimestrą būsimos mamos vengia masažo terapijos, nes baiminasi, kad masažas pakenks kūdikiui. Tuo tarpu antrajame ir trečiajame nėštumo trimestre masažu naudojasi nemažas skaičius nėščių moterų. Jo pagalba galima daug efektyviau sumažinti stresą ir nerimą, depresijos simptomus ir daugumą nėštumo metu patiriamų skausmų.
4. MITAS: Masažas skirtas tik atsipalaidavimui
Tai yra labai dažnas mitas, tačiau iš tikrųjų masažo terapija turi daugybę privalumų. Masažas gali padėti veiksmingai sumažinti stresą ir nerimą, palengvinti nemigos simptomus, padėti depresija sergantiems žmonėms, paspartinti traumų gijimą ir pagreitinti reabilitaciją, palaikyti gerą fizinę ir psichologinę sveikatą bei savijautą, sumažinti galvos skausmus, kraujospūdį ir pagerinti nuotaiką.
5 MITAS: Masažo poveikis yra laikinas
Patyręs masažo specialistas padeda sumažinti arba visiškai numalšinti tuo metu žmogaus juntamus skausmus, siekdamas, kad teigiamą masažo poveikį žmogus jaustų kuo ilgiau ir po masažo. Tai reiškia, kad masažo specialistas gali sudaryti masažo terapijos planą, paskirdamas optimalų masažo seansų dažnumą, rekomenduoti fizinius pratimus ir patarti taisyklingos laikysenos klausimais. Kadangi mūsų raumenys turi ilgą atmintį, reguliarus raumenų masažas pagerina kūno mechaniką ir laikyseną, o tai tiesiogiai prisideda prie geresnės sveikatos ir savijautos.
6 MITAS: Masažo metu nereikia trukdyti masažuotojo, net jei masažuojamasis jaučia skausmą
Nemaža dalis žmonių yra įsitikinę, kad masažo metu nereikia trukdyti ir kalbinti masažo specialisto. Tačiau tai daryti ne tik reikia, bet ir būtina. Atliekant kai kuriuos masažo judesius (ypač, kai masažuojami raumenys dėl raumenų įtampos) gali būti juntamas skausmas arba didelis diskomfortas, todėl apie tai būtina informuoti masažo specialistą. Masažas neturi būti labai skausmingas ir nemalonus, todėl masažuotojui reikia pasakyti apie pojūčius masažo metu, kad jis galėtų atitinkamai pakoreguoti masažo techniką ir atkreipti dėmesį į problemines vietas.