Venų varikozė atsiranda, kai venos išsiplečia ir prisipildo kraujo. Varikozinės venos paprastai būna patinusios ir iškilusios, melsvai violetinės arba raudonos spalvos. Jos dažnai būna skausmingos. Nuo venų varikozės dažniausiai kenčia moterys. Venų varikozę turi apie 25 % visų suaugusiųjų. Dažniausiai varikozinės venos atsiranda apatinėse kojų dalyse.
Venų varikozės priežastys
Venų varikozė atsiranda, kai venos tinkamai nefunkcionuoja. Venose yra vienpusiai vožtuvai, kurie neleidžia kraujui tekėti atgal. Kai šie vožtuvai neveikia, kraujas pradeda kauptis venose, užuot toliau tekėjęs link širdies. Tada venos padidėja. Venų varikozė dažniausiai pasireiškia kojose. Šios venos yra labiausiai nutolusios nuo širdies, todėl dėl gravitacijos kraujui sunkiau tekėti aukštyn. Kai kurios galimos venų varikozės priežastys yra nėštumas, menopauzė, vyresnis nei 50 metų amžius, ilgas stovėjimas, nutukimas, paveldėjimas.
Venų varikozės simptomai
Pagrindiniai venų varikozės simptomai yra gerai matomos, deformuotos venos, dažniausiai kojose. Taip pat gali būti jaučiamas skausmas, patinimas, sunkumas ir skausmingumas išsiplėtusių venų srityje arba aplink jas. Kai kuriais atvejais gali atsirasti patinimas ir pakisti spalva. Sunkiais atvejais venos gali smarkiai kraujuoti, gali atsirasti opų.
Venų varikozės gydymas ir prevencija
Paprastai gydytojai, gydydami venų varikozę, elgiasi konservatyviai. Jums tikriausiai bus patarta keisti gyvenimo būdą, užuot bandžius agresyvesnį gydymą.
Gyvenimo būdo pokyčiai
Toliau išvardyti pokyčiai gali padėti užkirsti kelią venų varikozės formavimuisi ar jos paūmėjimui:
- Venkite ilgai stovėti.
- Mankštinkitės, kad pagerintumėte kraujotaką.
- Numeskite svorio arba palaikykite sveiką svorį.
- Naudokite kompresines kojines arba pėdkelnes.
Jei jau turite venų varikozę, turėtumėte imtis šių veiksmų, kad išvengtumėte naujų venų varikozės atvejų. Ilsintis arba miegant kojas rekomenduojama laikyti aukščiau.
Kompresinės kojinės
Gydytojas gali patarti mūvėti specialias kompresines kojines arba pėdkelnes. Jos skatina kraujo tekėjimą į širdį, mažina patinimą. Kompresijos lygis yra skirtingas, tačiau daugelį kompresinių kojinių rūšių galima įsigyti vaistinėse arba medicinos reikmenų parduotuvėse.
Chirurginės operacijos
Jei gyvenimo būdo pokyčiai nepadeda arba jei venų varikozė sukelia didelį skausmą ar kenkia bendrai sveikatai, gydytojas gali išbandyti invazinę procedūrą. Venų perrišimas ir pašalinimas – tai chirurginis gydymas, kuriam reikalinga anestezija. Procedūros metu chirurgas padaro odos pjūvius, perpjauna varikozinę veną ir per pjūvius ją pašalina. Tačiau tokios procedūros yra atliekamos vis rečiau, nes dabar yra naujesnių ir mažiau invazinių būdų.
Kitos gydymo galimybės
Šiuo metu yra daug įvairių minimaliai invazinių venų varikozės gydymo būdų. Tarp jų yra šios:
- operacija lazeriu, kai venoms užblokuoti naudojama šviesos energija.
- mikroskleroterapija, kai mažesnėms venoms užblokuoti naudojama skysta cheminė injekcija.
- skleroterapija, kai didesnėms venoms užblokuoti naudojama skysčio arba putų cheminė injekcija.
- endoveninės abliacijos terapija, kai venai užblokuoti naudojamos šilumos ir radijo dažnio bangos.
- endoskopinė venų operacija, kai venai užblokuoti naudojamas per nedidelį pjūvį įkišamas nedidelis šviečiantis optinis teleskopas.
Gydymo būdą pritaiko gydytojas, įvertinęs visas gydymo galimybes ir riziką. Rekomenduojamas gydymo būdas gali priklausyti nuo varikozės simptomų, venų varikozės stiprumo ir vietos.
Ko galima tikėtis
Varikozinės venos paprastai laikui bėgant blogėja. Taip yra net ir tuo atveju, jei imsitės reikiamų gyvenimo būdo pokyčių, kad jas kontroliuotumėte ir suvaldytumėte skausmą. Nors jos gali atrodyti negražiai, ilgalaikių sveikatos problemų paprastai nesukelia.
Kai kuriais atvejais dėl venų varikozės gali atsirasti opų ar žaizdų ant kojų, kraujo krešulių ar lėtinių uždegimų. Komplikacijų atveju venos gali plyšti. Atsiradus bet kuriam iš šių simptomų, būtina kreiptis į gydytoją. Tuomet jis gali pasiūlyti agresyvesnes priemones – chirurgines arba kitokias intervencines priemones.