Maistas, kurį jūs kasdien vartojate, gali tiesiogiai paveikti jūsų sveikatą ir padidinti arba sumažinti tam tikrų ligų riziką. Tam, kad pradėtumėte vartoti daugiau sveikų maisto produktų, jums gali prireikti pakeisti kai kuriuos savo kasdienius įpročius. Jums taip pat gali tekti pakeisti ir kai ką savo aplinkoje.
Tačiau jums tikrai nereikia drastiškų pokyčių, kad galėtumėte pradėti valgyti sveikai. Ir jums taip pat nebūtina visų dabartinių įpročių pakeisti vienu metu. Veiksmingiausia palaipsniui užsibrėžti nedidelius tikslus, o tuomet imtis jų sistemingo įgyvendinimo, tokiu būdu nesveikus mitybos įpročius pakeičiant sveikais.
Valgykite pakankamai baltymų
Baltymai padeda mums pasijusti sotesniais. Vertėtų savo mitybos racioną papildyti sveikais baltymų šaltiniais, tarp kurių yra ir žuvis, pupelės, daržovės, riešutai ir kiti maisto produktai. Kai jausitės sotūs, bus mažiau vietos (ir noro) valgyti nesveiką maistą.
Valgykite vaisius
Vaisiuose yra cukraus, tačiau juose taip pat yra daug vitaminų, antioksidantų ir vandens. Juose yra ir skaidulų, kurios turi teigiamą poveikį cukraus lygiui kraujyje. Be to, kai jūs atsisakysite pridėtinio cukraus, vaisiai jums atrodys kaip tikrų tikriausi saldumynai. Jei kils noras suvalgyti saldumyną, tiesiog griebkite dubenėlį uogų ar arbūzo skiltelę.
Vartokite sveikus riebalus
Vienas iš didžiausių mitybos mitų yra tai, jog riebalai mus storina. Tiesą sakant, mūsų organizmui riebalai yra tiesiog būtini. Tačiau reikia suprasti, kad yra daug skirtingų riebalų rūšių. Reikėtų vengti transriebalų ir apriboti sočiųjų riebalų vartojimą, tačiau sveikieji riebalai, kuriuos galime gauti vartodami riešutus ar avokadus, gali padidinti sotumo jausmą ir sumažinti norą persivalgyti. Ir tai nėra vieninteliai pasirinkimai. Jūs taip pat galite pasigaminti ir šviežių daržovių salotas su alyvuogių aliejumi ir vyno actu. Šviežia gvakamolė ar riebi žuvis, tokia kaip lašiša, taipogi gali būti lengvai įtraukta į jūsų mitybą, užtikrinant, kad jūsų organizmas gautų pakankamai sveikųjų riebalų.
Susitelkite į sveikų maisto produktų vartojimą
Tyrimo rezultatai rodo, kad susitelkimas į teigiamą sveikos mitybos poveikį yra kur kas veiksmingesnis nei susitelkimas į nesveikų maisto produktų pašalinimą iš savo mitybos raciono. Kuo daugiau sveikų maisto produktų jūs įtrauksite į savo mitybos racioną, tuo lengviau jums bus atsispirti nesveikam maistui.
Pakeiskite požiūrį į nesveiką maistą
Atliktas tyrimas parodė, kad tuomet, kai žmonės buvo išmokyti vertinti jų iki tol labiausiai mėgtą nesveikatą maistą neigiamai, jų noras vartoti nesveiką maistą sumažėdavo. Tai rodo, kad mūsų mintys yra kur kas galingesnės nei mes galėjome įsivaizduoti.
Išmokite valdyti stresą
Persivalgymui bene visuomet didelės įtakos turi mūsų emocijos. Jei mes jaučiamės prislėgti, juntame didelį nerimą ir patiriame didžiulį stresą, susiduriame su kur kas didesne persivalgymo rizika. Tokiu būdu mes siekiame nusiraminti ir sumažinti stresą. Todėl labai svarbu išmokti stresą valdyti ir stengtis jo kaip įmanoma labiau išvengti. Būdų, kaip tai padaryti, yra daugybė. Galite pradėti dažniau vaikščioti arba bėgioti, praktikuoti jogą ar meditaciją, pasitelkti kvėpavimo pratimus, pabendrauti su artimais žmonėmis, užsiimti jums malonia ir atpalaiduojančia veikla ar kt.
Daugiau miegokite
Daugumai žmonių trūksta miego. Ir nors jūs galite būti pažįstami su prastesne nuotaika ir mažesniu energijos lygiu, kurį nulemia prastas miegas ir jo trūkumas, neturėtumėte pamiršti, kad tai taip pat gali padidinti jūsų norą vartoti daugiau nesveiko maisto. Atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad miego trūkumas gali nulemti didesnį alkio jausmą ir nekontroliuojamą nesveikų užkandžių vartojimą. Todėl vertėtų pasistengti daugiau miegoti, kartu užtikrinant ir kokybišką miegą.
Pabaigai
Mūsų smegenys yra užprogramuotos vartoti labai įvairų maistą, tačiau nesveikas maistas tokį norą gali sumažinti. O tai gali savo ruožtu įsukti mus į uždarą nesveikų maisto produktų vartojimo ratą. Kuo daugiau nesveiko maisto vartosite, tuo labiau jo norėsite. Tačiau sekdami paprastais žingsniais galėsite iš šio rato ištrūkti ir pradėti gyventi sveikesnį gyvenimą.