Esant raumenų hipertonusui vaikams būdinga nenormaliai padidėjusi kūno raumenų įtampa. Dėl hipertonuso sumažėja raumens gebėjimas išsitempti, todėl gali atsirasti kontraktūrų. Kontraktūros gali apriboti judesių amplitudę ir sutrikdyti funkciją.
Raumenų tonusas – tai raumenų atsparumas tempimui. Normalų raumenų tonusą kontroliuoja centrinė nervų sistema. Raumenų tonusas yra pakankamai aukštas, kad pasipriešintų gravitacijos poveikiui, bet pakankamai žemas, kad būtų galima visiškai laisvai judėti. Teisingas raumenų tonusas yra būtinas tam, kad žmogus galėtų atsistoti, atsisėsti ir tinkamai judėti. Kineziterapijoje taikomi įvairūs gydymo metodai, padedantys sumažinti hipertonusą ir pagerinti funkcijas.
Kas vaikams sukelia hipertonusą?
Hipertonusą gali sukelti centrinės nervų sistemos nervinių takų, kurie yra atsakingi už raumenų veiklos įjungimą arba išjungimą, sutrikimai. Šiais nerviniais takais iš centrinės nervų sistemos į kūną perduodama informacija, kuri kontroliuoja raumenų tonusą ir laikyseną. Dėl šių centrinės nervų sistemos nervinių takų sužalojimo ar pažeidimo nutrūksta pranešimai iš smegenų į kūną, todėl atsiranda raumenų tonuso sutrikimų. Hipertonusas dažnai pasireiškia vaikams ar suaugusiesiems, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, insultu arba patyrusiems sunkias galvos ar nugaros smegenų traumas. Ši būklė taip pat gali būti susijusi su spastiškumu ir distonija.
Kokie yra raumenų hipertonuso simptomai?
Su hipertonusu susiję simptomai:
- Funkcijos praradimas;
- Sumažėjęs judesių diapazonas;
- Raumenų sustingimas;
- Raumenų spastiškumas;
- Deformacija;
- Pažeistų raumenų jautrumas ir skausmas;
- Greiti raumenų susitraukimai;
- Nevalingas kojų kryžiavimas;
- Fiksuoti sąnariai.
Raumenų hipertonuso simptomai gali labai skirtis pagal savo požymius ir sunkumo laipsnį. Hipertonusas gali pasireikšti tik vienoje arba abiejose kūno pusėse. Simptomų pasireiškimo būdas labai priklauso nuo galvos ar nugaros smegenų pažeidimo vietos.
Kaip fizioterapija gali padėti hipertonuso atveju?
Raumenų hipertonusui gydyti gali būti taikomos įvairios gydymo priemonės, tarp kurių yra:
Laikysenos kontroliavimas
Kadangi susitraukia ir įsitempia daugybė raumenų, tikėtina, kad gali sutrikti vaiko laikysena. Gydymas yra orientuotas į vaiko atpalaidavimą ir bandymą sumažinti kūno įsitempimą, kad jo laikysena būtų natūralesnė.
Tempimo programos
Raumenų susitraukimai gali iškreipti vaiko galūnes ir neleisti jam laisvai judėti. Raumenų tempimas gali padėti pailginti susitraukusius raumenis, todėl vaikas gali laisviau judinti galūnes.
Ortopedinės priemonės
Ortopedines priemones galima derinti su raumenų tempimo programa. Šių priemonių pagalba laikoma taip, kad raumenys būti tinkamai tempiami net tada, kai vaikas yra ramybės būsenoje. Tokiu būdu galima pailginti pažeistus raumenis.
Normalaus judėjimo palengvinimas
Vaiko judėjimo modeliai gali būti pažeisti dėl įtampos ir kontraktūrų. Kartu su kitu gydymu galima praktikuoti kasdienę veiklą, lavinant jai atlikti reikalingus judesius.
Apibendrinimas
Raumenų hipertonusas – tai būklė, kuriai būdingas nenormaliai padidėjęs vaiko raumenų tonusas. Normalus raumenų tonusas leidžia kūnui laisvai judėti ir kartu priešintis gravitacijos poveikiui. Raumenų tonusas padeda laikysenai ir leidžia žmogui stovėti, sėdėti ir efektyviai funkcionuoti.
Hipertonusą gali sukelti centrinės nervų sistemos arba nugaros smegenų pažeidimas, sukeliantis nervinių takų, atsakingų už raumenų tonusą, sutrikimus. Hipertonuso simptomai yra funkcijos praradimas, sumažėjęs judesių diapazonas, deformacija ir raumenų sustingimas.
Kineziterapija – tai labai veiksmingas gydymo metodas, padedantis sumažinti raumenų hipertonuso padarinius. Todėl susiduriant su raumenų hipertonuso problema, labai svarbu kreiptis į patyrusius ir kvalifikuotus kineziterapeutus. Jie atliks išsamų būklės įvertinimą ir parengs gydymo programą, apimančią tokius veiksmus, kaip raumenų tempimas, ir numatančią atitinkamus metodus, kurių pagalba galima palengvinti judėjimą.