Protarpinis badavimas pastaruoju metu tapo sveiko gyvenimo būdo tendencija. Dietologai teigia, kad jis gali padėti sumažinti svorį, pagerinti medžiagų apykaitą, o galbūt net prailginti gyvenimo trukmę. Kiekvienas metodas gali būti veiksmingas, tačiau būtina išsiaiškinti, kuris iš jų geriausiai veikia konkrečiam žmogui. Egzistuoja ne vienas protarpinio badavimo metodas, todėl vertėtų aptarti bent keletą iš jų.
„16/8“ metodas
„16/8“ metodo taikymo atveju protarpinis badavimas vyksta kasdien apytiksliai 16 valandų, o valgymui skirtas laikas apribojamas iki apytiksliai 8 valandų. Valgymui skirtu laiku patiekalus galima suskirstyti į du, tris ar daugiau valgymų.
Ši metodika yra pakankamai nesudėtinga, nes toks protarpinis badavimas gali būti paprasčiausias nevalgymas po vakarienės ir pusryčių praleidimas. Pavyzdžiui, jei jūs pavalgote savo paskutinį patiekalą 18 val. vakaro ir nevalgote iki kitos dienos 10 val. ryto, jūsų protarpinis badavimas trunka 16 valandų.
Žmonėms, kurie rytais jaučiasi išalkę ir mėgsta valgyti pusryčius, prie šio metodo priprasti gali būti sudėtinga. Tačiau daugelis žmonių, kurie nevalgo pusryčių, instinktyviai renkasi būtent šį metodą. Protarpinio badavimo metu jūs galite gerti vandenį, kavą, žalią arbatą ar kitus kalorijų neturinčius gėrimus, kurie galėtų padėti sumažinti juntamą alkį. Taip pat labai svarbu valgymo laikotarpiu vartoti tik sveikatą maistą, todėl šis metodas tikrai neveiks, jei valgysite daug apdorotų maisto produktų ar suvartosite per didelius kiekius kalorijų.
„5:2“ dieta
„5:2“ dietos atveju 5 dienas per savaitę valgote tai, ką esate pratę valgyti, o 2 dienas per savaitę savo suvartojamų kalorijų skaičių sumažinate iki 500-600. Protarpinio badavimo dienomis moterims rekomenduojamas suvartojamų kalorijų skaičius yra 500, o vyrams – 600.
Pavyzdžiui, jūs galite normaliai valgyti kiekvieną savaitės dieną, išskyrus pirmadienius ir ketvirtadienius. Per šias dvi protarpinio badavimo dienas jūs iš viso suvalgote 2 nedidelius patiekalus, kurių kiekvieną sudaro 250 kalorijų – jei esate moteris, ir 300 kalorijų – jei esate vyras. Atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad „5:2“ dieta gali būti veiksminga siekiant atsikratyti svorio.
Badavimas pakaitomis
Protarpinis badavimas pakaitomis reiškia, kad jūs badaujate kas antrą dieną. Egzistuoja keli skirtingi šio metodo variantai – kai kurie iš jų leidžia protarpinio badavimo dienomis suvartoti apie 500 kalorijų.
Tačiau vieno atlikto nedidelio tyrimo rezultatai parodė, kad toks protarpinio badavimo metodas nebuvo veiksmingesnis atsikratant svorio ar jį kontroliuojant nei tradicinė mityba ribojant suvartojamų kalorijų skaičių. Be to, protarpinis badavimas kas antrą dieną gali atrodyti pakankamai sudėtingas, todėl šis metodas nėra rekomenduojamas pradedantiesiems.
Spontaniškas valgymų praleidimas
Norint pajusti protarpinio badavimo privalumus jums nėra būtina taikyti struktūrinį protarpinio badavimo planą. Taigi, vienas iš būdų gali būti paprasčiausias valgymų praleidimas, vykstantis kartas nuo karto, pvz., tuomet, kai nesijaučiate labai alkani ar esate per daug užsiėmę, kad gamintumėte ar valgytumėte.
Tačiau kai kurie žmonės valgo kas kelias valandas, nes priešingu atveju jie imtų jausti alkį arba sumažėtų jų raumenų masė. Tuo tarpu kitų žmonių organizmas yra puikiai prisitaikęs atlaikyti ilgesnius nevalgymo laikotarpius, todėl jie gali nesunkiai kartas nuo karto praleisti vieną ar kelis valgymus. Todėl geriausia atsižvelgti į savo organizmą ir į tai, kaip jūs esate pratę maitintis.
Jei jūs vieną dieną nesate labai alkani, galite praleisti pusryčius ir tiesiog suvalgyti po sveiką patiekalą per pietus ir vakarienę. Arba jei jūs kur nors keliaujate ir neturite galimybės pasirinkti maisto, kuris jums patiktų, galite padaryti trumpą pertraukėlę nuo valgymo, kuri ir taptų protarpiniu badavimu. Todėl toks kartais pasitaikantis valgymų praleidimas yra vadinamas spontanišku protarpiniu badavimu. Tiesiog svarbu, kad ne protarpinio badavimo metu jūs valgytumėte sveikai ir subalansuotai.
Pabaigai
Protarpinis badavimas kai kuriems žmonėms yra puiki svorio atsikratymo priemonė. Tačiau tai nėra sprendimas, kuris galėtų būti veiksmingas kiekvienam žmogui. Protarpinis badavimas nerekomenduojamas žmonėms, kurie turi tam tikrų valgymo sutrikimų, arba tiems, kurie turi sveikatos sutrikimų.
Jei nuspręsite išbandyti protarpinį badavimą, nepamirškite, kad jūsų mitybos racionas turėtų būti ypač kokybiškas ir pilnavertis. Todėl tikintis protarpinio badavimo pagalba atsikratyti svorio ir išsaugoti gerą sveikatą valgymo periodais negalima rinktis tik labai perdirbtų maisto produktų ir pusfabrikačių. Be to, prieš imantis protarpinio badavimo, visuomet rekomenduojama pasitarti su savo gydytoju.