Fascija – tai biologinis audinys, kuris tarsi „sujungia“ ir „laiko kartu“ mūsų kūno dalis. Tai plonas, tvirtas, elastingas jungiamasis audinys, esantis tarp raumenų skaidulų sluoksnių, tarp raumenų, aplink organus ir sujungtas tinklu visame kūne.
Daugelio žmonių raumenyse yra susikaupusi didelė įtampa, dėl kurios raumenys susitraukia arba jų funkcijos būna prislopintos. Manoma, kad dėl fascijos gali susiformuoti įtempti mazgai arba sąaugos, kurie veikia kaip trigeriniai taškai, suspaudžia raumenis ir sumažina jų aprūpinimą krauju, todėl atsiranda skausmas ir sumažėja judesių amplitudė.
Prieš kelis dešimtmečius buvo manoma, kad fascija yra tik nesvarbi membrana, dengianti organus ir lengvai pašalinama operacijos metu. Tik pastaruoju metu šiam audiniui skiriamas didelis dėmesys ir neseniai nustatyta, kad jis pats yra organas ir turi daugiau sensorinių nervų galūnių nei raumenys ar kiti audiniai.
Kadangi šis organas dalyvauja mūsų kūno mechanikoje, labai svarbu, kad jis būtų sveikas, norint užtikrinti reikiamą kūno funkcionalumą. Jis leidžia raumenims laisvai judėti kartu su kitomis struktūromis ir mažina trintį.
Judesiai ir masažo terapija atlieka svarbų vaidmenį palaikant jungiamojo audinio hidrataciją ir judrumą. Kai ilgą laiką būname panašiose padėtyse, pavyzdžiui, sėdime ir dirbame prie rašomojo stalo ar kompiuterio, mūsų kūnas prisitaiko palaikyti šias padėtis, ir fascija įsitempia, jei nesiimame kompensuojančių judesių ar terapijos.
Kas yra fascijos masažas arba miofascialinis masažas?
Fascijos masažas arba miofascialinis masažas yra fizinės terapijos rūšis, dažnai taikoma miofascijinio skausmo sindromui gydyti. Miofascialinio skausmo sindromas – tai lėtinis skausmo sutrikimas, kurį sukelia miofascialinių audinių jautrumas ir įsitempimas. Šie audiniai supa ir palaiko viso kūno raumenis. Skausmas paprastai kyla iš tam tikrų miofascijinių audinių taškų, vadinamų trigeriniais taškais.
Fascijos masažo tikslas – sumažinti skausmą mažinant įtampą, atpalaiduojant trigerinius taškus. Ne visada lengva suprasti, kuris trigerinis taškas sukelia skausmą. Lokalizuoti skausmą konkrečiame trigeriniame taške yra labai sunku. Dėl šios priežasties miofascialinis masažas dažnai taikomas plačiame raumenų ir audinių plote, o ne atskiruose taškuose.
Kaip veikia fascijos masažo terapija?
Daugelis fascijos masažo terapijos procedūrų atliekamos masažo seanso metu. Kai kurie chiropraktikai ir tradicinės medicinos gydytojai taip pat gali pasiūlyti šią masažo rūšį.
Terapeutas, švelniai masažuodamas miofascijas, apčiuopia sustingusias arba įtemptas kūno vietas. Normali miofascija turėtų būti lanksti ir elastinga. Masažuotojas lengvu spaudimu rankomis pradeda masažuoti ir tempti sritis, kuriose jaučia standumą. Tada masažo specialistas padeda audiniui ir palaikančiajam apvalkalui atsipalaiduoti, sumažinant spaudimą ir įtampą. Procesas kartojamas kelis kartus tame pačiame trigeriniame taške ir kituose trigeriniuose taškuose, kol masažuotojas pajunta, kad įtampa visiškai atslūgo.
Šios sritys, kuriose dirba masažuotojas, gali būti ne šalia tos vietos, iš kurios kyla skausmas, arba ne ten, kur skausmą jaučiate labiausiai. Fascijos masažo metu poveikis daromas platesniam raumenų tinklui, kuris gali būti skausmo priežastimi. Atpalaiduojant trigerinius taškus didelėje raumenų sistemos dalyje, bandoma sumažinti įtampą visame kūne.
Fascijos masažo terapija gali padėti:
- suardyti sukibimus tarp audinių, juos suminkštinti ir iš naujo sureguliuoti;
- išlaisvinti raumenis;
- sumažinti skausmą;
- sumažinti raumenų įtampą;
- leisti lengviau ir efektyviau judėti;
- padidinti lankstumą;
- pagerinti laikyseną.
Pasitarkite su masažo terapijos specialistu ir savo gydytoju
Jei norite išbandyti fascijos masažą, pasitarkite su masažo specialistu, gydytoju arba kineziterapeutu. Ši masažo terapijos rūšis gali būti labai veiksminga, tačiau turite žinoti apie riziką ir galimus pavojus, kaip ir bet kurio kito medicininio gydymo atveju.