Ajurvedinis masažas atliekamas naudojant šiltus eterinius aliejus ir vadovaujantis Ajuvervedinės mokyklos gairėmis. Ajuvervedinė medicina yra indų tradicinės medicinos forma. Žodis „Ayurveda“ reiškia „gyvenimo mokslas“. Tai holistinė sistema, orientuota į visą žmogų, todėl siekiama pagerinti bendrą žmogaus sveikatą, savijautą ir psichologinę būseną. Ajurvediniu masažas skirtas subalansuoti žmogaus mintis ir jo fizinį kūną.
Viena populiariausių ir dažniausiai naudojamų Ajurvedinio masažo rūšių yra „Abjanga“, kuri praktikuojama jau tūkstančius metų. Todėl naudinga išskirti keletą svarbių šios masažo technikos privalumų, kurie yra pagrįsti moksliniais tyrimais.
Sumažinamas stresas
Vieno nedidelio 2011 m. atlikto tyrimo metu buvo bandoma išsiaiškinti, koks yra „Abjanga“ masažo technikos poveikis stresui. Tyrime dalyvavo 20 sveikų suaugusiųjų.
Prieš pradedant 1 val. trukmės „Abjanga“ masažo seansą, tyrimo dalyvių buvo prašoma užpildyti klausimyną apie stresą ir jiems buvo patikrintas širdies ritmas. Po masažo seanso abu testai buvo pakartoti. Mokslininkai išsiaiškino, kad po atlikto masažo tyrimo dalyviai jautė mažesnį streso lygį, o jų širdies rimtas buvo sumažėjęs.
2018 m. tyrime buvo aiškinamasi, kaip ritmiškas masažas su aromatiniais aliejais gali paveikti žmogaus autonominę nervų sistemą. Tyrime dalyvavo 44 sveikos moterys. Stresas neigiamai veikia autonominę nervų sistemą, sutrikdydamas ir normalų širdies ritmą. Tyrimo metu nustatyta, kad ritmiškas masažas turėjo teigiamą poveikį širdies ritmui ir tai tiesiogiai nulėmė didesnį atsipalaidavimą.
Sumažinamas kraujospūdis
Viename iš minėtų tyrimų buvo atkreiptas dėmesys ir į tyrimo dalyvių kraujospūdį, kuris tyrimo dalyviams buvo sumažėjęs. Tai galima paaiškinti masažo poveikiu kraujotakos sistemai. Kraujospūdis normalizuojasi, nes masažo metu kraujagyslės išsiplečia, kraujas ima tekėti greičiau ir sumažėja pasipriešinimas arterijose.
Pagerinama odos būklė
Šią masažo techniką taikantys masažo specialistai teigia, kad vienas iš pagrindinių masažo privalumų yra tas, kad jis turi teigiamą poveikį odos būklei. Masažo metu naudojami aliejai atgaivina odą, vadinasi, ji tampa gražesnė. Manoma, kad masažiniai judesiai turėtų pagerinti kraujotaką odoje, sumažinti raukšles, celiulitą ir randus, išlyginti odą, padaryti ją minkštesnę ir elastingesnę bei sumažinti hiperpigmentaciją. Tačiau nors yra atlikti keli tyrimai, kurie patvirtina kai kuriuos masažo privalumus odos būklei, šioje srityje reikia atlikti daugiau mokslinių tyrimų.
Sumažinamas raumenų sąstingis
Dar vienas ajurvedinio masažo privalumas yra tas, kad jis padidina kūno lankstumą. Manoma, kad ajurvedinis masažas gali sumažinti raumenų sąstingį ir padidinti mobilumą atpalaiduodamas sutrumpėjusius ir įsitempusius raumenis.
Pavyzdžiui, 2017 m. atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad kulkšnies masažas padeda padidinti kulkšnies sąnarių lankstumą. Be to, 2019 m. tyrimo metu išsiaiškinta, kad masažas prieš tempimo pratimus padeda padidinti apatinės kojų dalies judesių amplitudę. „Abjanga“ masažas gali turėti panašų poveikį.
Pagerina limfinį drenažą
Limfinio drenažo gerinimas yra labai svarbi daugelio masažo technikų dalis. Ir nors mokslininkai konkrečiai netyrė „Abjanga“ masažo poveikio limfinei sistemai, šios masažo rūšies šalininkai teigia, kad jis turi teigiamą poveikį.
Mūsų organizmo limfinė sistema padeda pašalinti toksinus ir įvairias kitas kenksmingas medžiagas. Tačiau limfinės sistemos veikla gali sutrikti dėl įvairių priežasčių. Todėl, norint paskatinti limfos tekėjimą ir pašalinti limfos sankaupas tam tikros kūno vietose, galima pasitelkti masažą.
Pabaigai
Nors iki šiol ajurvedinis masažas ir „Abjanga“ technika dar nėra pakankamai ištirti, tačiau tai yra senovinė masažo praktika, kuri, kaip tikima, padeda pagerinti žmogaus bendrą savijautą, sumažinti stresą ir subalansuoti kūną ir mintis.