Šiatsu (arba Shiatsu) yra masažo terapijos rūšis, kuri buvo sukurta Japonijoje. Išvertus iš japonų kalbos šios masažo rūšies pavadinimas reiškia „masažas spaudžiant pirštais“. Atliekant šį masažą, pirštais spaudžiami tam tikri kūno taškai, judant iš vieno taško į kitą pasikartojančia seka. Šiatsu šaknys slypi tradicinėje kinų medicinoje. Mūsų laikais jis yra labai populiarus ir plačiai taikomas daugelyje pasaulio šalių.
Kaip veikia šiatsu masažas?
Kaip ir akupresūroje, šiatsu masažo specialistai naudoja spaudimą įvairiose kūno vietose, kurios, kaip tikima, yra susijusios tarpusavyje ir sudaro energinius kanalus, vadinamus meridianais. Masažuotojai stimuliuodami tokius taškus siekia paskatinti gyvybinės energijos, vadinamos „či“ (arba chi), tekėjimą ir paspartinti gijimo procesus. Anot šiatsu masažo specialistų, „či“ tekėjimo sutrikimai gali nulemti daugybę įvairių sveikatos problemų. Ir nors mokslininkai iki šiol nenustatė, kaip arba kodėl šiatsu masažas gali pagerinti sveikatą, manoma, kad toks gydymas gali nuraminti simpatinę nervų sistemą, tokiu būdu pagerinant ir kraujotaką, sumažinant stresą ir juntamą skausmą.
Kokius pojūčius sukelia šiatsu masažas?
Šiatsu masažo terapijos seanso metu masažuotojas naudoja gilius spaudimo judesius pirštais ir (arba) delnais pasikartojančia seka. Spaudžiama pirštų pagalvėlėmis. Kiekviename kūno taške spaudimas piršto pagalvėle paprastai išlaikomas nuo dviejų iki aštuonių sekundžių.
Kai kuriais atvejais spaudžiamuose taškuose gali būti jaučiama didesnė įtampa, bet tai neturėtų sukelti skausmo. Dažnai žmonės šį pojūtį apibūdina kaip „gerą skausmą“. Tačiau jei masažo terapijos metu jums pradeda skaudėti, apie tai iš karto turėtumėte informuoti masažo specialistą. Tokiu atveju jis galės atitinkamai pakoreguoti spaudimą ir užtikrinti, kad masažas nekeltų jokio diskomforto. Atliekant šiatsu masažą masažinių veiksmų sekos yra labai panašios kaip ir kitose masažo rūšyse, tačiau nenaudojamas masažinis aliejus, todėl paprastai žmogus gali būti pilnai apsirengęs lengvais ir patogiais drabužiais.
Kokiais atvejais gali būti taikomas šiatsu masažas
Šiatsu yra dažnai naudojamas siekiant sumažinti stresą ir apsaugoti nuo streso sukeliamų sveikatos problemų. Tačiau ši masažo technika taip pat naudojama ir sprendžiant kitas sveikatos problemas, tarp kurių yra ir:
- Nerimas;
- Artritas;
- Galvos skausmas;
- Nugaros skausmas;
- Vidurių užkietėjimas;
- Nemiga;
- Priešmenstruacinis sindromas;
- Menstruacinės problemos;
- Sinusų problemos;
- Kaklo ir pečių skausmas;
- Išialgija.
Taip pat sakoma, kad šiatsu masažas padeda padidinti energiją, skatina greitesnį atsistatymą po traumų ir skatina virškinimo sistemos veiklą. Tačiau jei galvojate pasitelkti bet kokios rūšies masažą (įskaitant ir šiatsu) siekdami pagerinti savo sveikatą ar išspręsti tam tikras sveikatos problemas, visų pirma turėtumėte pasitarti su savo gydytoju.
Šiatsu masažo privalumai
Iki šiol nėra atlikta daug mokslinių tyrimų siekiant išsiaiškinti šiatsu masažo poveikį žmogaus sveikatai, tačiau yra tam tikrų įrodymų, kad ši masažo technika gali jai turėti teigiamą poveikį. Kai kurių tyrimų duomenys taip pat rodo, kad šiatsu gali būti naudingas gydant kai kuriuos sveikatos sutrikimus, dėl kurių žmogus jaučia skausmą. Pavyzdžiui, vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad šiatsu masažas padėjo sumažinti skausmo intensyvumą ir pagerino gyvenimo kokybę (pagerėjo miegas, sumažėjo nuovargis ir kt.) žmonėms, kurie sirgo fibromialgija.
Pabaigai
Negalima leisti, kad mūsų patiriamas stresas taptų nevaldomas, nes tai gali labai neigiamai atsiliepti mūsų sveikatai ir padidinti labai rimtų ligų riziką. Tačiau tokiais atvejais galima išbandyti įvairias natūralias priemones, kaip antai šiatsu masažas, kuris padeda sumažinti neigiamą streso poveikį ir jaučiamus skausmus. Žinoma, šiatsu masažas yra tik viena iš daugybės galimų masažo rūšių. Todėl būtų naudinga pasidomėti giliųjų audinių masažu, karštų akmenų masažu, aromaterapija, švedišku masažu ir kitomis masažo technikomis.