Kaulų lūžiai yra labai dažna problema, su kuria susiduria daugybė žmonių ir taip pat viena iš tų problemų, dėl kurių gali iš karto reikšmingai sutrikti žmogaus kasdienis gyvenimas. Paprastai kaulų lūžių problemoms spręsti pasitelkiami įtvarai arba gipsas, tačiau sunkiais atvejais gali prireikti ir operacijos. Nepaisant to, su kokiais kaulų lūžiais susiduriama, tokias traumas patyrusiems pacientams dažnai rekomenduojama fizinė terapija.
Kas sukelia kaulų lūžius?
Kaulų lūžius paprastai sukelia traumos, pavyzdžiui, automobilio avarija arba kritimas. Tokių nelaimingų atsitikimų metu dėl traumų kaulai patiria labai didelį spaudimą ir dėl to lūžta. Tačiau tai nėra vienintelės kaulų lūžių priežastys. Kitos lūžių priežastys gali būti išnirimai, nusidėvėjimas, sporto traumos, raiščių ar raumenų įtempimas, suspaudimo nulemtos traumos ir kt.
Priklausomai nuo lūžio vietos, dėl kaulo lūžio atsiradę simptomai gali būti nuo lengvų iki sunkių. Tarp dažniausiai atsirandančių simptomų gali būti staiga atsiradęs skausmas, tinimas, jautrumas, mėlynės, deformacijos, sumažėjusi judesių amplitudė ir kt.
Jei įtariate, kad jums lūžo kaulas, vienintelis ir tiksliausias diagnozės nustatymo būdas – pasidaryti rentgeno nuotrauką. Remdamiesi tokia nuotrauka gydytojai gali tiksliai nustatyti, ar kaulas yra lūžęs ar skilęs, ir koks yra tokio pažeidimo pobūdis.
Kas yra fizioterapija?
Fizioterapija – tai konservatyvus gydymo būdas, taikomas ne tik lūžių, bet ir kitų ortopedinių traumų atveju, o taip pat pooperacinei reabilitacijai. Fizioterapijos tikslas – padėti sumažinti jaučiamus skausmus ir kartu pagerinti pažeistų vietų judrumą bei lankstumą. Tačiau fizioterapija skirta ne tik traumoms gydyti. Ji taip pat gali būti naudojama kaip prevencinė priemonė, padedanti išvengti traumų ir apskritai gyventi geresnį, kokybiškesnį ir sveikesnį gyvenimą.
Fizioterapijos specialistai padeda atkurti ne tik judrumą. Jie taip pat gali padėti išvengti būtinybės atlikti operaciją, lengviau kontroliuoti artrito sukeliamus simptomus, sumažinti skausmą, išmokyti pasitelkti pagalbines priemones, parinkti tinkamą įtvarą ir kt. Pagrindinis šio gydymo tikslas – sugrąžinti pacientams įprastą judrumą, jėgą ir lankstumą.
Kaip fizinė terapija gali padėti po kaulų lūžio?
Lūžusį kaulą reikia imobilizuoti, kad jis tinkamai sugytų. Dėl imobilizacijos lūžio vieta gali prarasti judrumą, todėl bus sunku grįžti prie savo kasdienės veiklos. Kineziterapeuto darbas – nustatyti problemą sukeliančius veiksnius ir rasti būdą, kaip pagerinti būklę, taikant įvairius tikslinius metodus, pvz., ledo arba šilumos terapiją, minkštųjų audinių masažą, tempimo pratimus, manualinę sąnarių terapiją.
Šios srities specialistai taip pat gali padėti pašalinti randus, susijusius su chirurginiu lūžio fiksavimu, ir tokiu būdu numalšinti skausmą bei sumažinti patinimą. Kai lūžis pradeda gyti, kineziterapeutas kartu su pacientu palaipsniui stiprina pažeistą vietą. Tokie metodai visų pirma padeda atkurti paciento judrumą bei išvengti galimų traumų ateityje.
Kitas kineziterapeuto vaidmuo po lūžio – išmokyti pacientą naudotis pagalbiniais prietaisais, kaip antai įtvaro pritaikymas, jei pacientas patyrė rankos lūžį, ar kt. Fizioterapija po kaulų lūžio yra būtina, nes padeda žmogui greičiau atsigauti. Tačiau labai svarbu ir tai, kad fizioterapija gali padėti susitvarkyti su bet kokiais nervų ar sąnarių pažeidimais, kuriuos sukėlė lūžęs kaulas. Tokiu būdu, pasibaigus gydymui, pacientas gali atgauti visišką judesių amplitudę.
Taigi, jei neseniai patyrėte kaulų lūžį ir jums reikia gydymo bei fizioterapijos, kad galėtumėte vėl atsistoti ant kojų ir pradėti gyventi pilnavertį bei kokybišką gyvenimą, pirmiausia turėtumėte kreiptis į gydytoją, kuris, žinodamas jūsų būklę, sudarytų jums specialiai pritaikytą reabilitacijos planą.